Projekty budynków
Projekt przebudowy i nadbudowy budynku Teatru im. J. Słowackiego
Autorzy projektu architektonicznego budynku Teatru im. Juliusza słowackiego w Krakowie
architekt Grzegorz Dresler
architekt Agnieszka Latała
Lokalizacja i historia projektowanego budynku
Zabytkowa kamienica przed rozpoczęciem robót budowlanych wykorzystywana była jako magazyn dekoracji teatralnych, mebli scenicznych, rekwizytów teatralnych, rekwizytów militarnych (zbrojownia), oraz kostiumów scenicznych.
Obecnie planowane jest pozostawienie w budynku funkcji magazynu kostiumów oraz pracowni krawieckich, Teatr pragnie jednak w sposób nowoczesny i ciekawy udostępnić swoje zaplecze szerokiemu gronu odwiedzających. Poziom piwnic przeznaczono na wypożyczalnię kostiumów i rekwizytów teatralnych wraz z magazynem, parter zaś będzie pełnił funkcje wystawiennicze. Na piętrze znajdzie się sala prób. Na poddaszu pracownia krawiecka oraz pomieszczenia techniczne.
Budynek jest obiektem zabytkowym, wpisanym do Rejestru Zabytków pod nr A – 953 .
Projektowane zmiany funkcjonalne dla remontowanego budynku
Odkryjmy wspólnie tajemnice teatru i historię kostiumów na nowo, dzięki naszemu zrealizowanemu remontowi zabytkowego budynku w Krakowie. W poziomie piwnic znajduje się wypożyczalnia kostiumów i rekwizytów teatralnych, a także magazyn, który pomieści wszystkie niezbędne elementy. Parter to nowoczesna przestrzeń wystawiennicza, a w holu głównym znajdziesz interaktywną ekspozycję multimedialną, prezentującą kolekcję strojów i dekoracji teatralnych.
Uzupełnieniem ekspozycji są stoły dotykowe i gabloty ze szkła hartowanego, a także film prezentowany na ścianie holu. W poziomie szklanej antresoli powstała galeria militariów, która jest dostępna jedynie dla pracowników budynku. Na antresoli znajdziesz także rzutniki multimedialne, które prezentują filmy lub obrazy na szklanej posadzce.
Nowoczesna sala prób, wyposażona w izolacje akustyczne, znajduje się na pierwszym piętrze budynku. W poziomie piwnic znajduje się winda towarowa z udźwigiem 1250 kg, a na poddaszu zaprojektowano pracownię krawiecką z dodatkowym oświetleniem. W projekcie zastosowano izolacje akustyczne, które zapewnią ciszę i spokój w każdym pomieszczeniu.
Zapraszamy na niezapomnianą wycieczkę w świat teatru i historii kostiumów, dzięki naszemu zrealizowanemu remontowi zabytkowego budynku w Krakowie.
Rozwiązania zasadniczych elementów wyposażenia budowlanego zapewniające użytkowanie obiektu budowlanego zgodnie z przeznaczeniem
Konstrukcja remontowanego budynku składa się z kilku elementów, które muszą ze sobą współgrać, aby budynek był trwały i bezpieczny.
Fundamenty są podstawą każdego budynku i składają się z ław fundamentowych oraz podbicia. W tym przypadku ławy i podbicia są wylewane z betonu i zapewniają stabilność całej konstrukcji.
Stropy pełnią ważną rolę, ponieważ muszą wytrzymać ciężar budynku i jego mieszkańców. W tym projekcie stropy są wykonane z żelbetu i oparte na belkach stalowych, co gwarantuje ich trwałość i bezpieczeństwo. Nad antresolą nad salą kawiarni zastosowano konstrukcję stalową, która również musi być odpowiednio wytrzymała.
Dach nad budynkiem jest dwuspadowy i jego konstrukcja jest drewniana. Pokrycie dachu zostało wykonane z blachy tytanowo-cynkowej, która jest trwała i odporna na działanie czynników atmosferycznych. Nad dachem zamontowano oparcie agregatów skraplających, które wspierają urządzenia klimatyzacyjne. Oparcie to jest wykonane z konstrukcji stalowej.
Ściany w części nadziemnej są z cegły austriackiej i będą renowowane zgodnie z programem robót konserwatorskich. Ściany wewnętrzne konstrukcyjne przy klatce schodowej to żelbet grubości 25 cm, a ściany działowe murowane z cegły pełnej grubości 12 cm.
Okna są ważnym elementem każdego budynku i wpływają na jego estetykę i funkcjonalność. W tym projekcie zastosowano ślusarkę okienną stalową, a okna w sali prób będą otwierane i wyposażone w specjalne zestawy szklanych.
- szkło zewnętrzne klejone – akustyczne 6.1 z folią PVB Acoustic,
- pustka międzyszybowa 12-16 mm,
- szkło wewnętrzne hartowane lub półhartowane 6 mm
Okna z przeszkleniami ze szkła odzyskanego będą oddzielną konstrukcją i będą się różnić od pozostałych okien wewnętrznych, co pozwala na łatwiejsze czyszczenie.
Izolacja przeciwwilgociowa jest ważnym elementem w każdym budynku, ponieważ zapobiega przenikaniu wilgoci i zapewnia zdrowy i suchy klimat wewnątrz budynku. W tym projekcie zastosowano izolację pionową i poziomą na ścianach fundamentowych, płycie fundamentowej, ławach fundamentowych i posadzkach w łazience i toaletach.
Wieńce, podciągi i bruzdy są również ważnymi elementami konstrukcji budynku i służą do wzmocnienia i wytrzymałości konstrukcji. W tym projekcie wieńce i podciągi są wylewane z żelbetu, a bruzdy wycinane z cegieł za pomocą pił do cięcia cegieł, bez uszkodzeń sąsiednich cegieł i spoin.
Projekt konstrukcji remontowanego budynku zawiera szczegółowy opis poszczególnych elementów konstrukcji, takich jak fundamenty, stropy, ściany, dachy, okna, izolację przeciwwilgociową, nadproża, podciągi i wieńce. Wszystkie te elementy muszą ze sobą współgrać, aby zapewnić trwałość, bezpieczeństwo i funkcjonalność budynku.