PROJEKT BUDYNKU DYDAKTYCZNEGO PWSTE W JAROSLAWIU

Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Jarosławiu (PANS) wybudowała nowoczesny budynek dydaktyczny. Projekt opracowany przez pracownię projektową Dresler Studio.

Zapraszamy na niepowtarzalną inwestycję w Jarosławiu! Zrealizowany nowoczesny budynek edukacyjno-administracyjny, wyróżni się swoim neutralnym charakterem i zintegrowaniem z historycznym środowiskiem.

Położony przy ul. Czarnieckiego 16, ten 3-kondygnacyjny budynek z jedną kondygnacją podziemną, pełni funkcje edukacyjne i administracyjno-biurowe. Na parterze znajdują się Centrum Obsługi Studentów, Sala wykładowa i pomieszczenia biurowe, a na poziomie piwnic zlokalizowane sąą Laboratoria, archiwum i pomieszczenia techniczne. Na 1 piętrze znajdują się kolejne Laboratoria i Sale wykładowe, a na poddaszu zlokalizowane są Laboratoria i pomieszczenia techniczne (kotłownia, wentylatornia).

Budynek o powierzchni 3000 m2 jest wyposażony w nowoczesną infrastrukturę, w tym pomieszczenia socjalno-biurowe i garaż na sprzęt gospodarczy. Spokojna bryła budynku z pionowymi otworami okiennymi nie konkuruje z zabytkowymi budynkami, a jego neutralny charakter pozwala na wpisanie się w zastany kontekst stuletniej zabudowy bez naśladowania zabytków.

Wprowadzenie form współczesnych do środowiska zabytkowego jest już od dawna powszechnym działaniem, a projekt ten jest zgodny z zapisami Karty Ateńskiej z 1931 roku, która nakłada obowiązek respektowania charakteru i fizjonomii miasta w sąsiedztwie zabytków.

W Karcie Ateńskiej z 1931 roku poruszono wiele problemów, w tym także kwestie uzupełnień zabudowy zabytkowej. W swoich zapisach odnosi się także do skali miasta historycznego. „Konferencja zaleca przy wznoszeniu budowli respektowanie charakteru i fizjonomii (oblicza) miasta szczególnie w sąsiedztwie zabytków, których otoczenie winno być przedmiotem szczególnej troski. (Karta Ateńska… 2015. s. 28).

Dokument nie mówi, wprost, jakie powinny być nowe formy wprowadzone w środowisko zabytkowe, jednak pośrednio można wywnioskować, że raczej nie powinny to być formy historyczne (Kadłuczka 2000, s. 61).

Współtwórca konserwatorskiej Karty Ateńskiej, architekt i konserwator zabytków Gustavo Giovannoni początkowo nie widział możliwości uzupełnień zespołów zabudowy historycznej nową architekturą. Z czasem jednak uznał konieczność wprowadzenia nowych elementów do struktur zabytkowych, z zastrzeżeniem, by nowe obiekty nie naśladowały historycznych i jednocześnie miały charakter neutralny (Kadłuczka 2000, s. 60-61).

Nowoczesność i elegancja połączone w jednym – taki jest projekt budynku dydaktycznego PWSTE. Jego szara, neutralna elewacja z imitującymi granit tynkami oraz grafitowe okna to połączenie, które zachwyca swoją prostotą i klasą. Otwory okienne na elewacji zaprojektowano w unikalny sposób, aby płynnie przechodzić od szerszych do węższych.

Budynek dydaktyczny PWSTE ma dach czterospadowy. Forma budynku jest stonowana i spokojna, nie konkuruje z zabytkowymi budynkami na terenie Uczelni. To obiekt o wysokich walorach urbanistyczno-architektonicznych, który stanowi kompozycyjną i jednorodną formę, wyeksponowaną i rozpoznawalną na terenie Uczelni. Projekt budynku dydaktycznego PWSTE to prawdziwe arcydzieło architektury, które będzie zachwycać swoją elegancją i nowoczesnością przez lata.

KLIENT
Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno Ekonomiczna
LOKALIZACJA
Jarosław
PROJEKT
Luty 2021
POWIERZCHNIA
3000 m2
PAŃSTWOWA AKADEMIA NAUK STOSOWANYCH w Jarosławiu
PAŃSTWOWA AKADEMIA NAUK STOSOWANYCH w Jarosławiu
PAŃSTWOWA AKADEMIA NAUK STOSOWANYCH w Jarosławiu
PAŃSTWOWA AKADEMIA NAUK STOSOWANYCH w Jarosławiu
PAŃSTWOWA AKADEMIA NAUK STOSOWANYCH w Jarosławiu
PAŃSTWOWA AKADEMIA NAUK STOSOWANYCH w Jarosławiu
PAŃSTWOWA AKADEMIA NAUK STOSOWANYCH w Jarosławiu
PAŃSTWOWA AKADEMIA NAUK STOSOWANYCH w Jarosławiu