Budynki biurowe i dydaktyczne

Centrum Dydaktyki i Nowych Mediów w Łodzi

Architekt Grzegorz Dresler, współpraca architekt Agnieszka Latała architekt Wojciech Odrzywolski

Budynek dydaktyczny zaprojektowany przez krakowskie biuro architektoniczne wybudowano na działce przy ul. Targowej 57 w Łodzi, sąsiadującej bezpośrednio z obecną siedzibą łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły. Filmowej.

FUNKCJA BUDYNKU

W nowym budynku znajdują się min. wydział montażu, wydział animacji,  kierunki studiów związane z fotografią cyfrową, montażem cyfrowym i mediami nowych technologii, a także archiwa i magazyny filmów 35 mm i HD.

Nowoczesna architektura budynku to pośrednio nawiązanie się do tradycji budownictwa fabrycznej Łodzi. Elewacje filmówki zaprojektowane przez architektów wykonane zostały przy zastosowaniu cegły klinkierowej rodzimego i charakterystycznego materiału dla postindustrialnej Łodzi. Klienci często nas pytają czy łatwo jest zaprojektować budynek z elewacją z cegły, czy jest to drogie czy tanie. Otóż elewacja ceglana właściwie zaprojektowana, wentylowana, oparta na stalowych konsolach jest droga w realizacji i skomplikowana przy projektowaniu, szczególnie jeśli jest to duża elewacja.

Natomiast efekt prawdziwej cegły na elewacji jest tego warty. Dostępne powszechnie płytki naklejane na elewacje nie stworzą nigdy takiego efektu jak prawdziwa cegła, nieregularna i o różnych odcieniach kolorystycznych.

W naszym projekcie dodatkowo nieregularny rytm otworów okiennych tworzy krajobraz – tło artystycznej i twórczej funkcji budynku.

Z elewacji na poziomie 2 piętra wyłania się całkowicie przeszklona cześć budynku z której wyświetlane będą na ścianie sąsiedniego budynku filmy renderingi i animacje 3D studentów filmy krótkometrażowe.

Budynek jest nowym symbolem uczelni artystycznej i zarazem symbolem jej nowoczesności i rozwoju. Jest to pierwszy etap zmiany wizerunku najbardziej znanej łódzkiej uczelni która mieści się obecnie w historycznych budynkach. Projekt wnętrz budynku ma charakter industrialny.

SOLUTIONS

Powierzchnia użytkowa budynku 6000 m2
Kubatura budynku 30000 m3

W  2010 r. rozpoczęta została realizacja projektu architektonicznego,  budowa budynku zakończona została w  2012 r.

KLIENT
Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa w Łodzi
LOKALIZACJA
Łódź
PROJEKT
Grudzień 2012
POWIERZCHNIA
6000 m2
hdr

OPINIE O PROJEKCIE

Centrum Dydaktyki Nowych Mediów Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi – to właśnie ceglana architektura w nowoczesnym wydaniu. Bo gmach choćby z powodu swojej funkcji musiał być nowoczesny: służyć ma studentom, posługującym się najnowszymi technikami cyfrowymi

 

źródło: https://sztuka-architektury.pl/article/4225/ceglana-architektura-dla-studentow

sztuka-architektury.pl