Przebudowa Pałacu Wielopolskich

2 / 2

Pałac Wielopolskich w Ostrowcu Świętokrzyskim błyszczy nowym blaskiem po intensywnym remoncie. Po ponad trzyletniej przerwie, ta historia czasowo zamkniętego oddziału Muzeum Historyczno-Archeologicznego wreszcie staje się ponownie dostępna dla zwiedzających.

Wzniesiony pod koniec XIX wieku, pałac przeszedł gruntowną renowację, którą sfinansowano z funduszy unijnych w ramach projektu o nazwie „Zwiększenie dostępności do Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim poprzez poprawę infrastruktury Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu Krzemionki oraz Pałacu Wielopolskich”. Wartość tego przedsięwzięcia wyniosła imponujące 15 mln złotych.

Inwestycja w Rezerwat Krzemionek zakończyła się w ubiegłym roku, podczas gdy prace przy pałacu trwały dłużej, przez dodatkowy rok. Zakres prac obejmował szeroki wachlarz działań, takie jak wymiana dachu, zabezpieczenie budynku przed wilgocią oraz przywrócenie tarasów, posadzek i parkietu do ich dawnej, XIX-wiecznej świetności. Elewacja pałacu została odnowiona, a stylowe meble przeszły renowację. Dodatkowo, zainstalowano windę, aby ułatwić dostęp do budynku osobom z niepełnosprawnościami.

Prace budowlane w pałacu zostały zakończone jesienią 2019 roku, a obecnie trwają prace nad podjazdami, podejściami i rewitalizacją otaczającego pałac parku. Do wiosny 2023 roku będzie trwać urządzanie wystawy głównej, która będzie poświęcona historii Ostrowca oraz porcelanie ćmielowskiej.

Po długiej przerwie, pałac zostanie wreszcie otwarty dla zwiedzających.

Dodatkowo, zwiedzający będą mieli okazję zapoznać się z pięknymi wnętrzami pałacu na parterze, gdzie znajdują się stylowe meble i wystawa malarstwa. Niestety, eksponowane wcześniej portrety książąt i królów polskich, namalowane w latach 1795-96 przez Jana Bogumiła Plerscha i Mateusza Tokarskiego, które były kopiami obrazów Marcello Bacciarellego, powróciły do Muzeum Narodowego w Warszawie.

Na stałej ekspozycji pojawi się teraz wystawa „Odcienie realizmu – malarstwo portretowe ze zbiorów Muzeum Narodowego w Kielcach”, zawierająca także portrety postaci związanych z Ostrowcem i okolicami, jak Józef Jakubowski i Emilia z Kotkowskich. Pałac Wielopolskich wraca na kulturalną mapę, gotowy do przyjęcia miłośników historii i sztuki.