Budynki zabytkowe
ZAKOŃCZONA PRZEBUDOWA ARSENAŁU
Zakończona została skomplikowana przebudowa zabytkowego budynku Arsenału – siedzimy muzeum Narodowego w Krakowie
Zadanie projektowe
Projekt przebudowy zabytkowego budynku dawnego Arsenału Miejskiego w Krakowie będącego fragmentem ocalałych XVI -wiecznych zabudowań przy murach obronnych miasta.
Budynek dawnego Arsenału Miejskiego położony jest przy ul. Pijarskiej 8 w Krakowie w zabudowie śródmiejskiej.
Budynek wpisany do Rejestru zabytków pod numerem A-97 z dnia 18.01.1932.
Baszta Ciesielska oraz Baszta Stolarska wpisane do Rejestru zabytków pod numerem A-8.
Budynek dawnego Arsenału Miejskiego wraz z historycznym zespołem Starego Miasta znajduje się na Liście Pomników Historii i Liście Światowego Dziedzictwa Unesco.
Arsenał jest unikalnym przykładem historii architektury w Krakowie. Został wybudowany w latach 1565-1566 za kierownictwem budowniczego Gabriela Słońskiego, jako drugi arsenał w mieście, przystawiony do murów obronnych. Jego pierwotna forma była parterowa, podpiwniczona, a jego przeznaczenie to składowanie broni i prochu. W 1626 roku budynek został przebudowany, uzyskując łamany dach krakowski. W latach 1860-1861, nadbudowano budynek, a nadbudowane piętro przeznaczono na magazyn i koszary. W rezultacie budynek nabrał kształtu wczesnorenesansowego zameczku. W 1874 roku gmina przekazała Arsenał razem z dwoma basztami na cele muzealne księciu Władysławowi Czartoryskiemu. Zostały zakupione również sąsiednie kamienice i część dawnego klasztoru oo. Pijarów. Po adaptacji budynków, opracowanej przez Maurycego Ouradou powstał zespół architektoniczny, składający się z Pałacu, tzw. Klasztorka i Arsenału, połączonych ze sobą pomostami. W budynku Arsenału umieszczono Bibliotekę Czartoryskich, której zbiory w roku 1961 r. przeniesiono do nowego gmachu przy ul. św. Marka. W dawnym Arsenale otwarto wystawę części zbiorów Muzeum Czartoryskich.
W latach 1969–1971 Arsenał został ponownie przebudowany. Zmieniono drewniany dach na płaski stropodach o konstrukcji żelbetowej, klatkę schodową zmieniono na żelbetową, wykonano strop nad piwnicą żelbetowy belkowo-płytowy, po północnej stronie obu wież wykonano tarasy. W obrębie wież wykonano stropy żelbetowe, które obudowano deskami.
Obecny układ funkcjonalny obiektu
Budynek Arsenału po przebudowie jest w chwili obecnej w całości użytkowany i mieści oddział Muzeum Narodowego w Krakowie – Muzeum Książąt Czartoryskich.
W piwnicach budynku ulokowano niewielkie zaplecze sanitarne dla gości i pracowników, szatnie muzeum oraz magazyny muzeum.
Wejście do budynku prowadzi nas do eleganckiego holu na parterze, w którym znajduje się sklepik muzealny wykonany z białego kamienia. W Sali na parterze została zaprojektowana nowa, przestronna sala wystawowa. Na pierwszym piętrze znajdują się wystawy muzealne w holu oraz w Sali. Baszta stolarska na tej kondygnacji została przekształcona w nowoczesną salę wystawową, a w baszcie Ciesielskiej powstała dodatkowa ekspozycja. Poddasze budynku zostało zmodernizowane i teraz pełni funkcję nowoczesnych pomieszczeń biurowych, a także pomieszczeń technicznych mieszczących nowoczesne wentylatornie. Wszystko to jest połączone ze sobą przez wygodną szklaną windę, co zapewnia dostępność dla osób niepełnosprawnych. W ten sposób, dzięki przebudowie, budynek Arsenału stał się miejscem, w którym historia spotyka się z nowoczesnością i jest dostępny dla wszystkich.
- powierzchnia = 2500 m2