Projekty budynków kultury

Projekt budynku Centrum Kultury - Czwarta Strona Świata

Autorzy projektu architektonicznego nowego budynku centrum kultury

architekt Agnieszka Latała

architekt Grzegorz Dresler

AWANGARDOWA FORMA BUDYNKU

Katowice zyskują nową perłę architektoniczną w postaci budynku kultury. To niezwykłe miejsce, które powstało dzięki przemyślanemu procesowi projektowania i budowy. Wszystko zaczęło się od ekspertyzy konstrukcyjno-budowlanej istniejącej zabudowy, która pozwoliła na wybranie dwóch najlepszych budynków do adaptacji i przebudowy.

Niezwykła estetyka budynku tworzona jest przez pochyłe dachy z świetlikami, które nawiązują do tradycyjnej zabudowy, ale jednocześnie są pełne nowoczesnego charakteru. Wewnątrz, ogromne okna dachowe tworzą awangardową formę i dodają wnętrzu jasności i świeżości.

Cegła, która została wyczyszczona i zaimpregnowana, stanowi ciekawy akcent na ścianach istniejących budynków. W nowych częściach budynku zastosowano natomiast cegłę klinkierową, która dodaje budynkowi jeszcze więcej charakteru.

W budynku znajdzie się wiele przestrzeni wystawowych, które będą oświetlone przez świetlikowe dachy, co pozwoli na wystawienie wielu ciekawych i niezwykłych eksponatów. Ta unikalna architektura i niezwykłe wnętrze to gwarancja niezapomnianych wrażeń i wspomnień dla każdego, kto odwiedzi ten budynek.

W skrócie, nowy budynek kultury w Katowicach to nie tylko miejsce pełne historii, ale także przestrzeń do tworzenia wspomnień i doświadczeń na najwyższym poziomie. To miejsce, które powinno znaleźć się na liście must-see dla każdego miłośnika architektury i sztuki.

FUNKCJA BUDYNKU

Główne wejście prowadzi przez wyjątkowe foyer, które już na samym początku robi niezapomniane wrażenie. Reprezentacyjne schody prowadzące do szatni na poziomie piwnic oraz wygodna winda to tylko niektóre udogodnienia, jakie oferuje nasz nowy budynek.

W foyer znajduje się także multimedialne stanowisko informacyjne, dzięki któremu będziesz mieć dostęp do wszystkich potrzebnych informacji. Kasa biletowa również znajduje się w foyer, co pozwoli Ci zaoszczędzić czas i wygodnie zaplanować swoje wizyty w naszym budynku.

Hol został zaprojektowany z myślą o wystawach i aranżacjach. Dzięki szynoprzewodom na suficie, możliwe jest dowolne ustawianie oświetlenia i tworzenie niezapomnianych ekspozycji.

Dla tych, którzy lubią delektować się dobrym jedzeniem, projekt oferuje restaurację z pełnym zapleczem kuchennym. Sala restauracji o powierzchni ok. 80m2 może być powiększona o poziom piętra, co pozwoli na jeszcze więcej przestrzeni i komfortu. Dwie małe windy kuchenne na brudne i czyste naczynia oraz klimatyzowane pomieszczenie na odpadki kuchenne z osobnym wejściem z zewnątrz budynku, to dodatkowe udogodnienia dla naszych gości.

CZĘŚĆ WYSTAWOWA, SALA TEATRALNA, GALERIA.

W budynku znajdziecie Państwo część wystawową, która jest jednym z największych pomieszczeń tego typu w okolicy. Jest ono doświetlone poprzez świetliki, które nawiązują do dachów szedowych stosowanych na budynkach przemysłowych. To jednoprzestrzenne pomieszczenie pozwala na różnorodne i mobilne aranżacje w zależności od charakteru wystaw.

Na piętrze znajdziecie Państwo salę konferencyjną na ok. 70 osób oraz pokoje biurowe dla pracowników administracji budynku. Będziecie również mieli okazję zobaczyć odtworzone mieszkanie Hilarego Krzysztofiaka, którego prace zostaną wystawione w tym pomieszczeniu. W budynku znajdą się także atelier malarskie dla młodych, zdolnych lokalnych artystów.

Dwa budynki zostały połączone nadwieszoną kładką, która oferuje widok na przestrzeń foyer oraz na wystawy. W budynku znajduje się także galeria pokazująca przemysłową historię Szopienic oraz sala teatralna, która może pomieścić ok. 70 miejsc dla publiczności, garderoby, charakteryzatornia, a także magazyn dekoracji.

Jeśli jesteście miłośnikami kultury, sztuki i teatru, to nasz nowy budynek kultury jest miejscem, którego nie możecie przegapić.

KLIENT
KZGM Katowice
LOKALIZACJA
Katowice
PROJEKT
Listopad 2014
POWIERZCHNIA
2600 m2
PROJEKT CENTRUM KULTURY CZWARTA STRONA SWIATA 4
PROJEKT CENTRUM KULTURY CZWARTA STRONA SWIATA 1
PROJEKT CENTRUM KULTURY CZWARTA STRONA SWIATA 2
PROJEKT CENTRUM KULTURY CZWARTA STRONA SWIATA 3
PROJEKT CENTRUM KULTURY CZWARTA STRONA SWIATA 5
PROJEKT CENTRUM KULTURY CZWARTA STRONA SWIATA 6
wnetrze sali wystaw