Instytut Pamięci Narodowej

Z dumą i radością informujemy o zakończeniu prac projektowych i prac remontowych zabytkowego budynku Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, mieszczącego się przy ul. Czarnieckiego.

Zakończenie remontu zabytkowego budynku Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie

Biuro projektów Dresler Studio z dumą i radością informuje o zakończeniu skomplikowanych prac remontowych zabytkowego budynku Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, mieszczącego się przy ul. Czarnieckiego. Projekt przebudowy i remontu wykonali architekci: Agnieszka Latała Grzegorz Dresler oraz Marta Wójtowicz.

Obiekt, który od 1905 roku pełnił wiele istotnych funkcji publicznych, odzyskał swój dawny blask dzięki szczegółowo zaplanowanym i starannie przeprowadzonym pracom konserwatorskim.

Pierwotny projekt architektoniczny budynku został stworzony przez wybitnego architekta Ferdynanda (Feiwela) Lieblinga (1877-1942). Budynek pierwotnie wzniesiony jako siedziba Sądu Powiatowego i Urzędu Podatkowego Miasta Podgórze, przez ponad wiek był świadkiem wielu zmian i wydarzeń historycznych. W późniejszych latach, aż do roku 2018, budynek służył jako Areszt Śledczy.

Szczegółowy opis historii oraz planu remontu budynku został zawarty w Programie Prac Konserwatorskich. Zgodnie z wytycznymi, wszystkie prace zostały wykonane z poszanowaniem oryginalnej architektury i charakteru obiektu. Budynek o planie litery E, usytuowany wzdłuż ul. Czarnieckiego, z trzema skrzydłami prostopadłymi, został pieczołowicie odrestaurowany.

Architektura i prace remontowe

Budynek składa się z trzech kondygnacji z poddaszem, z wyjątkiem niższego, dwukondygnacyjnego skrzydła południowego z własnym poddaszem. Obiekt jest w całości podpiwniczony. Ważnym elementem remontu było usunięcie wtórnych dobudówek z lat 80-tych, w tym kaplicy aresztu śledczego oraz „spacerniaka” z wieżyczką strażniczą. To pozwoliło na odsłonięcie pierwotnej bryły budynku, zgodnie z zaleceniami konserwatorskimi.

Dachy budynku zachowały swoją oryginalną geometrię: dwuspadowy w skrzydle południowym, trójspadowy w skrzydłach północnym i wschodnim oraz czterospadowy w skrzydle zachodnim. Dotychczasowe pokrycie dachówki karpiówki w kolorze czerwonym zostało zastąpione dachówką marsylką o tej samej barwie, co zapewniło harmonijny i autentyczny wygląd.

Odsłonięcie pierwotnego zabytkowej architektury

Remont budynku Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie to nie tylko techniczna modernizacja, ale przede wszystkim troska o zachowanie dziedzictwa kulturowego i historycznego. Dzięki zaangażowaniu specjalistów oraz dbałości o każdy detal, budynek odzyskał swój dawny blask, stając się ponownie symbolem historii i tradycji miasta.

Nowa funcja

Po zakończeniu remontu budynek będzie służył jako siedziba Instytutu Pamięci Narodowej, pełniąc funkcje edukacyjne i badawcze. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technicznym i odpowiedniej adaptacji przestrzeni, będzie miejscem spotkań, wystaw i wydarzeń kulturalnych, a jednocześnie zachowa swój zabytkowy charakter.

Zakończenie tego projektu to kolejny krok w dbałości o nasze dziedzictwo narodowe. Zapraszamy wszystkich mieszkańców Krakowa oraz gości do odwiedzenia tego niezwykłego miejsca i odkrycia jego bogatej historii.

KLIENT
Instytut Pamięci Narodowej
LOKALIZACJA
Kraków
PROJEKT
2023
POWIERZCHNIA
3500
ipn krakow 1920 1000 300dpi 3
ipn krakow 1920 1000 300dpi 2
ipn krakow 1920 1000 300dpi 1