Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi

Autorzy projektu architektonicznego przebudowy i rewaloryzacji budynku Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi

architekt Grzegorz Dresler

architekt Marta Wojtowicz

architekt Agnieszka Latała

architekt Szymon Trzeciak

 

Powierzchnia zabudowy 900m2

Powierzchnia użytkowa muzeum 2800 m3

Kubatura budynku muzeum 8500 m3

Wartość kosztorysowa inwestycji wraz z wyposażeniem meblowym 18 000 000 zł netto.

Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi

Budynek Muzeum Tradycji Niepodległościowych zlokalizowany jest w Łodzi , przy skrzyżowaniu ulic: Gdańskiej i Legionów.

Już za rok zapraszamy do podziwiania nowej odsłony Muzeum Tradycji Niepodległościowych, które przechodzi gruntowną metamorfozę. Muzeum mieści się w zabytkowej siedzibie dawnego więzienia carskiego przy ulicy Gdańskiej 13. Rewitalizacja tego historycznego budynku to nie tylko odświeżenie jego fizycznej struktury, ale także rewolucja w zakresie dostępności dla osób z niepełnosprawnościami oraz wzbogacenie oferty edukacyjnej.

Dzięki kompleksowej modernizacji, Muzeum zostanie przystosowane do potrzeb osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności, zapewniając im pełen dostęp do wszystkich atrakcji i eksponatów. Wyposażenie sal wystawienniczych w najnowocześniejsze instalacje i sprzęt multimedialny oraz nowe oświetlenie pozwolą na jeszcze lepsze zrozumienie prezentowanej historii.

Centralnym punktem projektu będzie wystawa stała na parterze oraz zespól sal muzealnych tzw. wystaw zmiennych na pietrze. Ponadto sala sensoryczna, wyposażona w nowoczesny sprzęt, takie jak tablice multimedialne, tablety umożliwiające wszystkim odwiedzającym pełne uczestnictwo w wydarzeniach muzealnych. Dodatkowo ekrany multimedialne, ekrany dotykowe oraz stanowiska odsłuchowe pozwolą na jeszcze bardziej interaktywne i angażujące doświadczenie zwiedzania.

Realizacja tego projektu otworzy Muzeum na szeroką grupę odbiorców, nie tylko osoby z niepełnosprawnościami, ale także szkoły, uczelnie i instytucje kultury. Planowane liczne zajęcia edukacyjne oraz wydarzenia kulturalne sprawią, że Muzeum stanie się nie tylko miejscem pamięci historycznej, ale także aktywnym centrum życia społecznego.

Prace nad projektem trwają od 2019 roku, a przy Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020, mają one możliwość pełnej realizacji. Planowany termin zakończenia prac to grudzień 2023 roku, kiedy to Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi w nowej odsłonie stanie się jeszcze bardziej atrakcyjnym miejscem, czerpiącym z bogatej historii regionu i otwartym dla wszystkich zainteresowanych.

Prace przygotowawcze nad realizacją projektu rozpoczęły się w 2019 roku, gdy stworzono kompleksową dokumentację aplikacyjną, w tym wniosek o dofinansowanie, Studium Wykonalności oraz Program Funkcjonalno-Użytkowy. Obecnie Muzeum otrzymało dokumentację przetargową. Natomiast rozpoczęcie robót budowlanych nastąpi nie wcześniej niż w lipcu 2022 roku, z planowanym zakończeniem realizacji projektu do 31 grudnia 2024 roku.

Projekt pod nazwą „Rewitalizacja siedziby głównej Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi wraz z nadaniem nowych funkcji w budynku przy ul. Gdańskiej 13” jest realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020, w ramach Osi Priorytetowej VI dotyczącej rewitalizacji i potencjału endogenicznego regionu. Szczególnie jest to objęte Działaniem VI.1, dotyczącym dziedzictwa kulturowego i infrastruktury kultury, w ramach Poddziałania VI.1.1 Dziedzictwo kulturowe i infrastruktura kultury – ZIT.

Projekt rewaloryzacji Muzeum w Łodzi to jeden z kilku zrealizowanych przez nasza firmę architektoniczną. Także Muzeum Narodowe w Krakowie zrealizowało dwa nasze projekty Przebudowy i nadbudowy budynku Arsenału wraz z aranżacją wystawy stałej oraz Projekt remontu i przebudowy budynku Klasztorka.

KLIENT
Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi
LOKALIZACJA
Łódź
Projekt
Maj 2022
POWIERZCHNIA
2800 m2