Instytut Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich

Autorzy projektu architektonicznego budynku Instytutu Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich

architekt Grzegorz Dresler

architekt Marta Wojtowicz

architekt Agnieszka Latała

 

Powierzchnia zabudowy 1143 m2

Powierzchnia użytkowa biurowca 3550 m3

Kubatura budynku biurowego 17638 m3

Wartość kosztorysowa inwestycji wraz z wyposażeniem meblowym 25 000 000 zł netto.

Instytut Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich

W sercu malowniczego Ludźmierza, w pobliżu Nowego Targu, rozbrzmiewa echa wielkiego wydarzenia – oficjalnego otwarcia siedziby prestiżowego Instytutu Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich. Ta uroczystość stanowi kulminację dwuletniego procesu gruntownej renowacji i rozbudowy historycznego Domu Podhalan, przekształcając go w nowoczesny kompleks pełniący funkcję intelektualnego i kulturalnego epicentrum.

Oto triumfalny powrót do życia tego niezwykłego budynku, który po starannych pracach rekonstrukcyjnych nabiera nowego blasku. Projektantami Instytutu są eksperci z biura architektonicznego Dresler Studio Architektura i Urbanistyka z Krakowa, których wizja doskonałości zmaterializowała się w postaci nowoczesnej siedziby Instytutu.

To wyjątkowe otwarcie, które miało miejsce w Ludźmierzu, jest kamieniem milowym dla społeczności regionu Karpat. Instytut Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich, przenosząc się do swojej nowej siedziby, nie tylko przechowuje skarby kultury regionalnej z obszaru Karpat, lecz także pełni rolę dynamicznego promotora i orędownika tego dziedzictwa.

Budynek, odrodzony po latach zapomnienia i upadku, emanuje nowoczesnością, zachowując jednocześnie swoją historyczną duszę. Dzięki środkom audiowizualnym, Instytut w Ludźmierzu jest w stanie archiwizować niematerialne dziedzictwo, którego nie jest w stanie pomieścić żadne z licznych muzeów. Całkowita transformacja tego miejsca trwała od lipca 2022 roku do grudnia 2023 roku, obejmując kompleksowy remont i rozbudowę zrujnowanego budynku.

Nowa siedziba to nie tylko centrum badawcze, ale także przestrzeń kulturalna o wielowymiarowym charakterze. Nowoczesna sala koncertowo-teatralna, sale wystaw, sale taneczne, biblioteka i profesjonalne studio nagrań – wszystko to stanowi integralną część kompleksu, tworząc miejsce inspirujące do odkrywania i promowania dziedzictwa kulturowego Karpat. W ramach tego ambitnego projektu, powstały również pracownie rzemieślnicze, które mają za zadanie przekazywać zapomniane techniki tkackie, kaletnicze i krawieckie kolejnym pokoleniom.

Całkowity koszt tej innowacyjnej inwestycji wyniósł ponad 34 miliony złotych, z czego 25 milionów złotych pochodziło z funduszy europejskich w ramach RPO WM 2014-2020, a ponad 9 milionów złotych zostało przeznaczone z budżetu województwa.

Otwarcie siedziby Instytutu Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich w Ludźmierzu to nie tylko święto dla mieszkańców regionu, lecz także wyraz triumfu nad czasem, zachowujący i promujący dziedzictwo kulturowe Karpat w nowoczesny i porywający sposób.

KLIENT
Instytut Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich
LOKALIZACJA
Ludźmierz
Projekt
Lipiec 2022
POWIERZCHNIA
3550 m2
Instytut Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich 1920
Projekt Instytut Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich 1920 300
Instytut Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich sala 1920
Instytut Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich szatnia 1920