Ogród sensoryczny

Projekt terenów zielonych - Ogród sensoryczny

arch. Martyna Łukasiewicz

arch. Grzegorz Dresler

Projekt parku sensorycznego w Ostrowcu Świętokrzyskim

Gmina Ostrowiec Świętokrzyski ogłosiła w 2018 roku konkurs architektoniczny na zagospodarowanie terenu dawnego Browaru. Jednym z argumentów które zadecydowały o wyborze naszego projektu do realizacji była propozycja stworzenia parku sensorycznego.

Główną ideą projektu było stworzenie swobodnego parku na styl ogrodów sensorycznych, oddziałującego na zmysły węchu, wzroku, dotyku, słuchu oraz smaku.

Projekt ma za zadanie wprowadzić ład i porządek, a więc podnieść estetykę terenu, poprzez nasadzenia zieleni dobranej kompozycyjnie, kolorystycznie i funkcjonalnie.  Dodatkową atrakcje mają pełnić instalacje proekologiczne i sensoryczne, takie jak: budki dla motyli, poidełka dla ptaków, urządzenia dźwiękowe, koło sensoryczne z  różnego typu materiałami jak mech, kora, szyszki, kamienie, kasztany, piasek, a także głazy narzutowe rozmieszczone wzdłuż jednej ze ścieżek.

Szum traw, liści na drzewach i śpiew ptaków, ławeczki wkomponowane w dywany kolorowych i pachnących kwiatów, pomiędzy którymi dostrzec będzie można wielobarwne motyle i owady. Różnego rodzaju faktury nawierzchni, instalacji i roślinności oraz słodkie i kwaśne owoce to przybliżony obraz zaprojektowanego założenia, które ma być miejscem rekreacyjno- wypoczynkowym integrującym społeczność ale także miejscem, które umożliwi bierny i aktywny kontakt z naturą, dając tym samym możliwość wyciszenia i naładowania się pozytywna energią.

Planowana roślinność została dobrana w taki sposób, aby tworzyła swego rodzaju bombę kolorystyczną, zachwycającą i przyciągającą użytkowników kolorem, fakturą ale i także zapachem i smakiem.
Gatunki dobrano tak, aby kwitnienie mijało się na rabatach  i nie ustępowało od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni, ale i także, aby po kwitnieniu rośliny dekorowały ogród pięknie przebarwiającymi się liśćmi i owocami.

Dzięki zastosowaniu gatunków iglastych oraz gatunków roślin zimozielonych takich jak jałowce, sosny i azalie oraz różnych gatunków traw, ogród będzie atrakcyjny także zimą.

Dodatkowo budleje, lawenda, rudbekie i wiele innych gatunków bylin kwitnących  z pewnością przyciągną kolorowe motyle i pszczoły, a drzewa owocowe takie jak grusza drobnolistna czy głóg będą stanowiły przynętę dla śpiewających ptaków.

Nasadzenia zlokalizowane zostały na matach szkółkarskich wyściółkowanych korą drzew iglastych, korą z łupka oraz kamieniami dekoracyjnymi dla podniesienia estetyki i utrzymania czystości oraz łatwości późniejszej pielęgnacji założenia.

Ze względu na różny wiek, wzrost oraz stan fizyczny przyszłych użytkowników parku uwzględniono w projekcie podwyższone rabaty oraz karłowate odmiany roślin owocowych w sadzie, które z pewnością ułatwią obserwację roślin i zbiór owoców.

Wszystkie materiały zostały dobrane w taki sposób, aby skwer wraz z przyległymi budynkami stanowił jedną spójną stylistycznie całość.