Instytut Książki - Kolegium Tłumaczy- projekt architektury pasywnej

Kraków, PL

Idea projektu architektonicznego w zabudowie śródmiejskiej.
Celem projektu architektonicznego jest stworzenie miejsca sprzyjającego skupieniu i pracy twórczej tłumaczy. Po przebudowie obecny budynek garażowy pomieści pięć dwupoziomowych wygodnych apartamentów, salę konferencyjną oraz archiwum Instytutu Książki.
Wyzwaniem dla projektantów stało się wpisanie w niewielką działkę założenia parkowego. Projekt zieleni objął nie tylko teren otwarty przy budynku, ale również elewacje i wnętrza. Zieleń widoczna niemal ze wszystkich pomieszczeń pomaga w uzyskaniu spokojnej kameralnej atmosfery i tworzy niezwykły charakter miejsca.
Długa bryła budynku porośnięta roślinami wywołuje skojarzenie z ogrodową pergolą.

Forma architektoniczna biurowca.
Bryła budynku ma kształt wydłużonego prostopadłościanu z lekko wysuniętą poza lico fasady częścią zachodnią. Kształt i usytuowanie projektowanego budynku został określony przez budynek istniejący natomiast wysokość budynków sąsiednich pozwala nam na niewielkie podwyższenie poziomu dachu, i dzięki temu stworzenie dodatkowej kondygnacji.
Głównym materiałem elewacyjnym projektowanego budynku jest jasnoszary kamień, z którym kontrastuje ciepły odcień drewna paneli. Barwa kamienia zbliżona jest do kolorystyki elewacji budynku Instytutu Książki. Drewno i przebarwiające się na nim pnącza będą naturalnie łączyć budynek z pobliskim parkiem J. Kurka.
W północnej i zachodniej granicy działki projektujemy ażurową konstrukcję podtrzymującą roślinność pnącą. Konstrukcja ogrodzenia nawiązuje formą do elewacji projektowanego biurowca Kolegium Tłumaczy.
Projektowany budynek ma współczesny charakter jednak nie wyróżnia się spośród zastanego otoczenia. Planując całość inwestycji w sposób szczególny traktujemy fakt usytuowania budynku w strefie ochrony konserwatorskiej. Architekci zaprojektowali nowy budynek który w optymalny sposób wypełnia działkę inwestora, pozostawiając równocześnie miejsce na zieleń,

Skład zespołu projektowego:
architekt Grzegorz Dresler  
architekt Agnieszka Latała  
architekt Tomasz Kondracki