Otwarcie Lamusa Teatralnego

Uroczyste otwarcie budynku Lamusa Teatralnego

Otwarcie Lamusa Teatralnego

Dziś w Krakowie odbyło się uroczyste otwarcie Lamusa Teatralnego przy ul. Radziwiłłowskiej 3 ? nowego obiektu Teatru im. Juliusza Słowackiego zaprojektowanego przez architektów z firmy Dresler Studio Architektura i Urbanistyka Sp. z o.o. sp. k.. Zwiedzający budynek Lamusa zapoznali się z budynkiem oraz z wystawą multimedialną.

Budynek z 1896 roku powstał według projektu architekta Jana Rzymkowskiego a w roku 2015 został przebudowany według projektu architektów z biura architektonicznego Dresler Studio Architektura i Urbanistyka Sp. z o.o. sp. k. Przez ponad sto lat pełnił rolę magazynu teatralnych środków inscenizacyjnych i kostiumów, a dzisiaj za pomocą multimediów będzie pokazywał zwiedzającym  nieznaną historię krakowskiego teatru. Lamus Teatralny to nie tylko wystawa na parterze to także duża sala prób na pierwszym piętrze, pracownie krawieckie na 2 piętrze i magazyny w piwnicy budynku. Całość połączona przeszkloną windą panoramiczną widoczną już na parterze.

Z powody braku środków Teatr nie zrealizował wszystkich proponowanych przez architektów multimediów. Brak jest projekcji wideo na szklanym pomoście nad parterem, zabrakło tez projektorów wyświetlających sztuki teatralne na oknach nad nad wejściami do budynku. Zamiast ściany z kilkudziesięcioma multimedialnymi monitorami zainstalowano dwa ekrany.

Zgodnie ze scenariuszem wystawy ekspozycja "dzieli się" na dwie główne sale (L i P), oddzielone drzwiami z wizerunkiem zabytkowej żelaznej kurtyny. Czy jest to na prawdę widoczne na miejscu każdy może ocenić sam zwiedzając budynek.