Skanowanie 3d

Skanowanie 3D budynku Arsenału w Krakowie

Budynek Arsenału Miejskiego położony przy ul. Pijarskiej, wzniesiony został w latach 1565-1566 pod kierunkiem budowniczego Gabriela Słońskiego, jako obiekt parterowy podpiwniczony, przystawiony do murów obronnych. Był to drugi arsenał w Krakowie po wzniesionym kilkadziesiąt lat wcześniej Arsenale Królewskim przy Bramie Grodzkiej.

Obecnie budynek pełni funkcje muzealne. w związku z projektowana przebudowa zabytkowego budynku wykonaliśmy skanowanie 3D budynku. Do skanowania architekci wykorzystali skaner Faro Focus 3d.

Mając trójwymiarowy model budynku biuro architektoniczne może dokładnie zlokalizować na rysunkach projektowych elementy trudno dostępne znajdujące się na dużej wysokości.

Projekt architektoniczny który wykonujemy na podstawie chmury punktów 3D gwarantuje duża dokładność odwzorowania zabytkowego budynku.

 

Widok 3D zeskanowanej elewacji oraz ul. Pijarskiej. Na widoku 3D na chmurze punktów widać widoki z zewnątrz i wewnątrz budynku z zeskanowanych obszarów elewacji i wnętrz. wykonanie tego rodzaju skanu pozwala architektom na sprawdzanie np grubości ścian których nie da się zmierzyć w inny sposób.

Skan - chmura punktów 3D z nałożonym automatycznie zdjęciem. Architekt wykonujący projekt budynku może mierzyć poszczególne odległości na modelu 3D uzyskanym w czasie skanowania budynku. Projekt powstający na podstawie tak dokładnych pomiarów jest znacznie bardziej dokładniejszy.